Válási mediáció – mindig válással végződik?
A válási mediáció kimenetele természetesen lehet válás, azonban ez nem mindig történik így. Nem is olyan ritka, hogy a mediáció segít új alapokra helyezni és ezzel együtt megmenteni a házasságot. A mediáció során nem csak a nehézségek derülnek ki ugyanis, hanem az is, hogy mik a kapcsolat erőforrásai, mire támaszkodhatnak a felek.
A házasság fontos eseményeinek átbeszélése például remek alkalmat nyújthat a sérelmek és konfliktusok elsimítására. Sokszor előfordul, hogy ezen események közül egyet-egyet a felek másképp értékelnek: amit az egyikük semlegesnek, vagy akár pozitívnak értékel arról kiderülhet, hogy az a másikat a mai napig felzaklatja. Ha előkerül egy-egy ilyen esemény a mediáció során, azt több oldalról körbe tudjuk járni, a felek időt és teret kapnak ennek újbóli átbeszélésére. A felek ilyenkor nem egymásnak, hanem a mediátornak mesélik el az élményeiket. Mivel ilyenkor a hallgató fél szűrve, azaz nem a fejéhez vágott vádló szavakon keresztül hallja a történetet, jobban tud figyelni és ezáltal az elbeszélő fél akkori érzéseihez kapcsolódni. A mediátor segítségével kimondott „jaj, de sajnálom, hogy ezt érezted akkor”, vagy ehhez hasonló, egyszerű kifejezésekkel történő kapcsolódás közelítheti a feleket egymáshoz.
Maga a mediációs megállapodás is segíthet elsimítani a felek közötti problémákat. Ha tisztázva vannak a felek vagyoni viszonyai, a költségekhez való hozzájárulás, a háztartásban való részvétel, vagy éppen a gyerekek közötti feladatmegosztás, bizonyos esetekben ez is csodát tehet. A mediáció során a feleknek olyan igazodási pontokat adnak, melyeknek keretei között egyszerűbben, problémamentesebben tudnak együttműködni, s így az esetek egy részében nem is kerül sor a tény szerinti válásra.